2022-ben a Magyarországi konszenzusajánlás keretében kilenc magyarországi orvostársaság közös ajánlást alakított ki a D-vitamin javasolt normáltartományával, a D-vita min-pótlás adagjával és az adagolás módjával kapcsolatban. Összefoglalták azokat a klinikai állapotokat, betegségeket, amelyek kialakulása összefüggésben lehet a D-vitamin-hiánnyal. Magyarországon a D-vitamin-hiány – főleg a tél végére – rendkívül gyakori. A javasolt normáltartomány alsó határa 75 nmol/l, annak ellenére, hogy a hiány klinikai jelentősége főleg 50 nmol/l alatti értékeknél nyilvánvaló, ám mivel a D-vitamin pótlása a javasolt dózisban biztonságos, mindenkinél érdemes csökkenteni a D-vitamin-hiánnyal kapcsolatos egészségi kockázatot. A D-vitamin-pótlás célja a hiány megszüntetése. A javasolt normáltartomány 75–125 nmol/l, az ezt meghaladó tartományban a D vitamin adásának nincs további egyértelmű előnye. A normáltartomány fenntartásához felnőttekben napi 2000 NE bevitele javasolt az UV-B sugárzástól mentes időszakban. D-vitamin-pótlásra D3-vitamin adása javasolt. Felnőttekben a D3-vitamin-pótlás napi, heti és havi gyakoriságú adagolással is egyformán hatásos és biztonságos. Súlyos hiányban javasolt telítő adagot alkalmazni, majd ezt követően fenntartó adagolással kell folytatni a pótlást. A D-vitamin-hiány jól ismert csontrendszeri, immunológiai és onkológiai hatásai mellett egyre több adat támasztja alá előnytelen nőgyógyászati és szülészeti hatásait is. A legerősebb érv a D-vitamin-hiány megszüntetése és a szükséges pótlás alkalmazása mellett a halálozási kockázat D-vitamin-hiányban észlelt növekedése.
A D-vitaminhiány az egyik legegyszerűbben megszüntethető népbetegség! Ha normalizálnánk a a magyar lakosság körében a D-vitamin szintjét, azzal évente 500 Milliárd forint egészségügyi kiadáscsökkenést lehetne elérni!
A FELVÉTELHEZ SZÜKSÉGES STÁTUSZ
TELJESÍTÉSÉRT JÁRÓ PONTSZÁM
Orvosok / Háziorvostan
12 pont
Hallgatói jogviszonyhoz rendelt képzés? Nem Szabadon felvehető képzés? Nem
Dr. Krauth Barbar, szülész-nőgyógyász szakorvossal beszélget dr. Vajer Péter az akut cystitis diagnosztikájáról, kezeléséről, a recurráló cystitisek megelőzési lehetőségeiről.